Grilovanie - nákupný poradca

Nemáte gril alebo zvažujete nákup nového? Neviete, ktorý si vybrať, keď na trhu existuje tak veľké množstvo rôznych typov? Poradíme vám ako sa zorientovať. Či už sa chystáte grilovať na záhrade, na balkóne, na terase alebo vo vnútri domu, u nás nájdete všetko, čo potrebujete pre úspešné grilovanie. S nami sa vám bude grilovať lepšie...

 

Výber vhodného grilu znamená premyslieť si predovšetkým, aké palivo chcem alebo môžem používať, akú veľkosť grilu potrebujem, v akej cenovej hladine a prípadne, aký štýl grilovania preferujem.

Opýtajte sa sami seba

  • Prečo chcem vlastne gril? Obstarávate si ho na príležitostné grilovanie s rodinou alebo sa chcete stať profíkom? Chcete grilovať v byte alebo na záhrade? Je potreba sa dôkladne zamyslieť, aký účel má gril vo vašej domácnosti splňovať.
  • Ako často budem gril používať? Chcete grilovať pravidelne alebo len príležitostne? Pri kúpe grilu je veľmi dôležité zvážiť, akú záťaž budete na gril klásť. Určite sa neoplatí kupovať gril za 2 000 Eur, ak viete, že ho použijete raz za rok.
  • Koľko chcem maximálne zaplatiť? Stanovte si limit, koľko chcete do grilu investovať a za aké konkrétne funkcie a vybavenie ste ochotní si priplatiť.
  • Pre koľko ľudí budem väčšinou grilovať? Dôležitá je aj samotná grilovacia plocha. Ak radi usporadúvate záhradnú párty s mnohými hosťami, určite si nekúpite rovnaký gril ako napr. manželský pár, ktorý pripravuje jedlo len pre seba.
  • Bude gril umiestnený stabilne alebo s ním chcem aj cestovať? Grilujete len na balkóne alebo terase, alebo je gril vaším obľúbeným spoločníkom na výletoch a cestách? Ak má byť mobilný, mali by ste myslieť predovšetkým na možnosť rozkladania a skladania, hmotnosť a zároveň určitú robustnosť. 

Ďalej sa zamyslite nad tým, či

  • Preferujete určitý druh paliva? Rôzne palivá sú rôzne drahé, rôzne sa s nimi pracuje atď. Necítili by ste sa komfortne pri manipulácií s plynom? Máte radi romantiku dreveného uhlia, alebo dávate prednosť čistejšej príprave bez hrozby lietajúceho popola? Ak uvažujete o elektrickom grile - máte v dostatočnej blízkosti elektrickú zásuvku?
  • Aké bohaté skúsenosti s grilovaním mám? Pokiaľ sa venujete grilovaniu skôr sviatočne, neoplatí sa vám investovať do vyšších modelov. Zvážte svoje možnosti a kúpte si gril, ktorý zvládnete a budete skutočne používať.
  • Ako budem skladovať gril mimo sezóny? Pokiaľ ho chcete nechávať vonku a len nejakým spôsobom zazimovať, musí sa určite jednať o iný typ ako ten, ktorý je potrebné schovať do tepla a sucha.
  • Mám nejaké špeciálne požiadavky týkajúce sa vzhľadu? Pokiaľ sa má stať gril súčasťou vašej domácnosti, či záhrady, musí sa vám tam aj hodiť.

 

Grily rozdeľujeme primárne podľa zdroja tepla (t.j. typu "paliva"). Ak hľadáte záhradný gril a máte dostatok priestoru, máte najširší výber. Môžete si vybrať medzi klasickým grilom na drevené uhlie, plynovým grilom a ak máte na záhrade prípojku, tak aj elektrickým grilom. Na druhej strane, menšie grily sú ideálne na balkón alebo terasu a klasické grily na drevené uhlie sa tu neodporúčajú. Preto je vhodný elektrický gril, ktorý je možné používať aj ako vonkajší a vnútorný stolový gril.

Elektrický gril

Elektrické grily

Stačí zapojiť do zásuvky a grilovať. Na terase, na balkóne, ale aj doma. Bez dymu a šetrné k životnému prostrediu.

Vybrať elektrický gril

Gril na drevené uhlie

Grily na drevené uhlie

Tá pravá atmosféra grilovania so žeravým uhlím a nezameniteľnou chuťou mäsa a rýb s vôňou dymu.

Vybrať gril na uhlie

Plynový gril

Plynové grily

Rýchle rozpálenie, vysoký výkon a jednoduchá obsluha a čistenie. Ponúka vysoký komfort aj pre menej skúsených používateľov.

Vybrať plynový gril

Ohnisko

Grilovanie a odpočinok pri otvorenom ohni. Štýlové ohnisko je krásnym doplnkom záhrady, ktorý spríjemní aj chladnejšie večery.

Vybrať ohnisko

 

Elektrický gril

Elektrické grily

Všetko, čo potrebujete je len elektrická zásuvku. Obsluha je rýchla, bezpečná a najmenej náročná na údržbu. Môžete si vybrať z malých kompaktných grilov, ktoré sa ľahko používajú v interiéri, alebo z väčších modelov pre početnejšiu spoločnosť. Pri príprave nevzniká popol ani dym, takže grilovanie môže byť zdravšie. Elektrické grily tiež zanechávajú najnižšiu ekologickú stopu. Nevýhodou je však celkový pôžitok z grilovania a absencia typickej chuti grilovaného mäsa.

Vybrať elektrický gril

 

Výhody a nevýhody

Výhody

  • Ekologická a hygienická obsluha – kde nie je oheň, nie sú ani splodiny ani odpad. Vyhnite sa dymu, začierneným roštom a spáleným zvyškom jedla
  • Jednoduchá manipulácia – platne sú rozohriate na všetkých miestach rovnako. To znamená, že sa nemusíte starať o to, či je mäso nad ohňom alebo niekde inde. Je to tiež oveľa bezpečnejšia možnosť pre menej skúsených kuchárov.
  • Regulácia teploty – väčšina elektrických grilov neustále hlási aktuálnu teplotu, ktorú môžete nastaviť presne podľa potreby, a reakcia na zmeny je zvyčajne veľmi rýchla.

Nevýhody

  • Fixácia na zdroj elektriny – bez elektriny sa jednoducho nezaobídete. Odporúča sa mať v blízkosti zásuvku alebo použiť predlžovací kábel. Gril si nemôžete vziať so sebou na výlet do prírody.
  • Vyššia cena – Nákupná cena a náklady na elektrickú energiu sú vyššie ako v prípade grilov na uhlie.

 

Grily na drevené uhlie

Grilovacia klasika, na ktorú mnohí labužníci grilovania nedajú dopustiť. Rozohrieva sa pomalšie ako elektrický alebo plynový gril a príprava jedla a údržba sú najnáročnejšie. Výsledná chuť však mnohým stojí za tú zvýšenú námahu. Môžete si vybrať aj z menších typov, ktoré sa dajú ľahko postaviť na stôl aj na tom najmenšom balkóne alebo zbaliť so sebou do auta na piknik.

Vybrať gril na uhlie

Gril na uhlí

 

Výhody a nevýhody

Výhody

  • Chuť a atmosféra – mnohí tvrdia, že typická dymová chuť grilovaného mäsa sa dá vyčarovať len na drevenom uhlí.
  • Jednoduchá údržba – grily sa zvyčajne skladajú z ohniska a odnímateľného roštu, čo nám umožňuje pohodlne čistiť a umývať obe časti.
  • Nižšia cena – kúpna cena malého grilu na drevené uhlie je priaznivá. Spotrebujete však pomerne veľa uhlia. Ak grilujete často, oplatí sa kúpiť drahší gril na iné palivo.

Nevýhody

  • Dlhá príprava - niektorí používatelia majú problémy so zapálením uhlia alebo brikiet. Aj po zapálení trvá určitý čas, kým gril dosiahne požadovanú teplotu. Milovníci grilovania na drevenom uhlí však často považujú tento proces za príjemný rituál, ktorý ku grilovaniu jednoducho patrí.
  • Poletujúci popol a splodiny – grilovanie na drevenom uhlí nie je čistá záležitosť. Musíte brať do úvahy dym, pri vetre aj s rozfúkaným popolom a samozrejme zápach. Nič z toho zvyčajne nevadí účastníkom, ale zvyčajne len susedom.

 

Plynový gril

Plynové grily

Veľmi pohodlná príprava s rýchlym a jednoduchým rozpálením a vysokým výkonom. Sú poháňané plynom z propan-butánovej fľaše, ktorú je možné získať takmer na každej čerpacej stanici. Ľahko sa udržiava a čistí. Pri grilovaní nevzniká dym ani popol a plynové grily majú často i odvod tuku, ktorý zabraňuje jeho kvapkaniu.

Vybrať plynový gril

 

Výhody a nevýhody

Výhody

  • Rýchla príprava – rýchly ohrev významne skracuje čas prípravy. Toto je výhoda nielen z hľadiska úspory času, ale aj bezpečnosti. Pokiaľ nechávate gril rozohriať, pravdepodobne pri ňom nestojíte celý čas a nesledujete ho.
  • Jednoduchá manipulácia – práve jednoduché ovládanie robí z plynových grilov aktuálnych favoritov v obľúbenosti.

Nevýhody

  • Dostupnosť paliva – Drevené uhlie si môžete kúpiť aj v samoobsluhe, zatiaľ čo pre propan-butánové fľaše musíte ísť na čerpaciu stanicu. Majú tiež obmedzenú životnosť, ktorú je potrebné sledovať. Prešlú fľašu treba vrátiť na pumpe, nie je možné ju len tak vyhodiť do koša.
  • Manipulácia s propan-butánom – keďže ide o vysoko horľavý plyn, musíte pri jeho skladovaní dbať na zvýšenú opatrnosť.
  • Vyššia cena - kúpna cena je však úmerná výkonu, takže ak gril skutočne používate, investícia sa vám určite oplatí.

 

Ohniště

Ohnisko

Hľadáte veľkolepú dekoráciu pre svoju terasu alebo záhradu, ktorá sa môže stať srdcom vašich letných večerov vonku? Ohnisko môže byť práve také. Krásny kúsok, ktorý udržiava oheň v bezpečí a dá sa použiť aj na prípravu mäsa. Ohniská Remundi sú grily, ktoré ponúkajú možnosť posedieť si okolo "stola" s plápolajúcim ohňom uprostred. Na druhej strane, ohniská Eva Solo alebo Höfats sú dizajnové prvky s otvoreným ohňom, ktoré sa môžu používať s grilovacím roštom alebo ako gril, v závislosti od ich typu.

Vybrať ohnisko

 

Grilovanie je zábava a pomerne aj veda. Nestačí len položiť kus mäsa na rošt a čakať, čo sa bude diať. Ak chcete dosiahnuť kvalitný výsledok, musíte grilu venovať čas a starostlivosť a myslieť aj na dobré vybavenie. Aké základné veci potrebujete pre svoj gril?

dřevěné uhlí

Palivo

V Kuline si môžete ku grilu prikúpiť drevené uhlie, štiepku alebo bioetanol.

Vybrať palivo

Teploměr na maso

Teplomer na mäso

Kedy je to hotové? Môžete to zistiť aj na svojom mobile. S bezdrôtovým teplomerom na mäso je grilovanie hračka aj pre úplného začiatočníka.

Vybrať teplomer

Grilovací zástěra

Grilovacia zástera

Žiadna zástera, žiadny majster grilu. Grilovanie nie je čistá záležitosť a nikto nestojí o umastenú alebo spálená košeľu, najmä ak máte hostí.

Vybrať zásteru

Wok pánev

Steakové nože

Hotovo? S chuťou do toho! A aby to išlo ako po masle, je najlepšie ponúknuť hosťom steakové príbory. Zúbkované nože a ostré vidličky sú vhodné práve pre stolovanie pri grile.

Vybrať príbory