Ocieľky a brúsky na nože
Brúsky na nože – nutnosť v každej kuchyni
Potrebujem brúsku na nože?
Brúsky na nože sú absolútnou nevyhnutnosťou, ak investujete do kvalitných kuchynských nožov a ak očakávate ich vynikajúci výkon. Ani ten najlepší nôž nebude účinný, ak ho nebudete pravidelne brúsiť a pravidelné brúsenie vašich nožov je jedným zo základných pravidiel ich údržby. Nože samozrejme môžete priniesť odborníkovi, ale ak veľa varíte a používate kuchársky nôž, nôž Santoku alebo nôž na chlieb každý deň by ste si mali brúsiť nože aj každé dva týždne, takže kúpa vlastnej brúsky na nože je rozumnou voľbou.
Aké sú rôzne typy brúsok na nože?
Existujú rôzne druhy brúsok na nože a nájdete ich v Kulina (pred rozhodnutím si pozrite naše najpredávanejšie brúsky na nože tu ). Výber závisí od typu noža, ktorý máte, skosenia noža (tvar ostria čepele) a spôsobu, akým chcete pristupovať k procesu brúsenia (ručné alebo elektrické). Hlavné typy brúsok na nože sú:
- brúsne kamene (veľa odborníkov verí, že brúsne kamene sú najlepším spôsobom brúsenia vašich nožov, pretože nože môžete brúsiť v akomkoľvek uhle),
- elektrické brúsky,
- ručné brúsky,
- ostriace/honovacie ocele používané na honovanie čepele noža, drobné ostrenie. Sú vyrobené z ocele, keramiky alebo majú diamantový povlak.
- zúbkované brúsky na nože určené na nože so zúbkovanou čepeľou
Ako sa brúsi nôž brúsnym kameňom?
Mnoho ľudí verí, že ostrenie nožov brúsnym kameňom vedie k ostrejšiemu ostriu noža ako pri iných metódach. Ak sa rozhodnete kúpiť brúsny kameň, je dôležité, aby ste si najskôr prečítali pokyny výrobcu, ale všeobecný postup je nasledujúci:
- ponorte a namočte brúsny kameň do vody
- nakloňte nôž na hrubej strane pod správnym uhlom
- pohybujte nožom plynulým pohybom hore a dole po kameni a uistite sa, že ste zakryli celú čepeľ a jej obe strany (ak je nôž dvojito skosený)
- otočte kameň na druhú stranu a postup zopakujte
- po dokončení umyte a osušte nôž
Ako sa brúsi nôž pomocou honovacej tyče?
Ak chcete použiť oceľovú tyč, postupujte podľa nasledujúcich pravidiel, ale vždy si najprv prečítajte pokyny výrobcu:
- držte rukoväť noža v dominantnej ruke a tyč v druhej, obe smerujú vzpriamene
- umiestnite pätku čepele proti oceli asi 2 cm od vrchnej časti ocele, čím vytvoríte tvar V (približne pod uhlom 15 – 20 stupňov)
- 5 až 10-krát ťahajte nôž po ocieľke smerom k hrotu čepele (uistite sa, že ocieľky sa dotýka len hrana – nie strana a pohybujte nožom, nie ocieľkou)
- dotýkajte sa tyče stredným tlakom a snažte sa udržať správny uhol
- zopakujte to isté s druhou stranou čepele (ak je nôž dvojito skosený)