Upratovanie a organizácia kuchyne

caj

Ako ľahko upratať a usporiadať kuchyňu - 6 praktických tipov a najlepšie produkty pre dokonalú organizáciu kuchyne

Chcete, aby vaša kuchyňa bola funkčná, praktická a ľahko sa udržiavala v čistote? Potom nepodceňujte jej usporiadanie. Stačí dodržať niekoľko základných organizačných rád a zaobstarať si niekoľko šikovných pomocníkov a upratovanie kuchyne bude hračka a všetko potrebné budete mať vždy po ruke. Pripravili sme pre vás sprievodcu upratovaním kuchyne krok za krokom a výber praktických a odolných, ale aj štýlových doplnkov, ktoré vám pomôžu kuchyňu dokonale zorganizovať.

Čo nájdete v tomto nákupnom sprievodcovi:

1/ Ako upratať kuchyňu - krok za krokom
2/ Štýlové odpadkové koše
3/ Usporiadanie kuchynskej pracovnej dosky
4/ Usporiadanie kuchynských skriniek a zásuviek
5/ Skladovanie potravín - usporiadanie špajze a zásoby potravín
6/ Organizácia drezu
7/ utierky, chňapky a podložky

 

 • Zredukujte svoju kuchyňu a buďte... drsňák! Žiadne výhovorky, žiadne pocity viny. Zbavte sa sentimentálnej zbierky nepotrebných vecí a jednoducho vyhoďte všetko, čo nepoužívate alebo ste nepoužili za posledný rok. Uistite sa, že v kuchyni máte len to, čo naozaj potrebujete. Uľahčí vám to každodenné varenie a bežné upratovanie a budete vďaka tomu radi tráviť čas v kuchyni. Ideálny spôsob, ako začať jarné upratovanie, je teda vytiahnuť všetko zo skriniek a zásuviek (po jednom alebo po zásuvkách), vziať každý predmet do ruky a rozhodnúť sa, či si ho necháte, alebo sa s ním rozlúčite.
 • Vyberte správne miesto pre každú položku a dbajte na efektívnosť. Kuchynské pomôcky ukladajte tam, kde ich budete mať rýchlo po ruke tam, kde ich najviac používate. Všeobecne platí pravidlo, že najčastejšie používané predmety majte vo výške očí alebo v prvej zásuvke pod linkou a všetko ostatné nad alebo pod.

 

 • Usporiadajte si kuchyňu podľa zón:
  ZÓNA 1: taniere, misky, šálky, poháre a príbory na bežné použitie (ľahko dostupné, najlepšie v blízkosti umývačky riadu)
  ZÓNA 2: náčinie a príslušenstvo používané pri varení - hrnce, panvice, dosky na krájanie, špachtle, hrnce na varenie, misky na miešanie a koreničky (v blízkosti sporáka a rúry)
  ZÓNA 3: špajza alebo výsuvný úložný systém v kuchyni - suché potraviny, koreniny, väčšie kuchynské pomôcky alebo spotrebiče, ktoré nepoužívate každý deň
  ZÓNA 4: odpadkový kôš a priestor okolo drezu - vytvorte priestor na triedenie odpadu, čistiace prostriedky a pomôcky na umývanie riadu, ideálne pod drezom alebo v jeho blízkosti
  ZÓNA 5: káva a čaj - priestor na ich prípravu a príslušenstvo by mal byť v blízkosti hrnčekov, šálok a rýchlovarnej kanvice.
  ZÓNA 6: elegantný a sviatočný riad, servírovacie taniere, poháre a barové doplnky, ktoré zvyčajne používate len v slávnostných chvíľach alebo keď máte hostí. Ak nemáte v kuchyni dostatok miesta, uložte tieto predmety do inej časti domu, napríklad do jedálne alebo obývačky, kde môžu slúžiť aj ako dekorácia.

 • Obilniny, múku, cestoviny, ryžu, sladkosti a iné suché potraviny skladujte v priehľadných nádobách na potraviny, košíkoch alebo iných praktických dózach. Budete mať viac miesta, budú sa lepšie skladovať a budete mať o všetkom prehľad a rýchlejšie nájdete potrebné prísady. 
 • Používajte organizéry a priehradky do zásuviek, využite dvierka skríň alebo špajze na inštaláciu vešiakov a háčikov a využite priestor na stene na police, aby ste mali všetko prehľadné a ľahko dostupné.
 • Vytvorte si plán upratovania kuchyne - nie je nič lepšie ako každodenný postup, ktorý vám pomôže urobiť všetko za pár minút a udrží vašu kuchyňu upratanú. Napríklad: umyte pracovnú dosku a stôl, umyte riad/vyložte umývačku riadu, utrite varnú dosku a umyte drez a vyneste odpadky. Zložitejšie práce, ako napríklad vytieranie podlahy, odstraňovanie vodného kameňa z kanvice alebo čistenie kuchynských zásuviek, môžete naplánovať na konkrétne dni v týždni alebo v mesiacii.

 

Triedenie kuchynského odpadu je výzvou. Najmä keď si uvedomíme, aký vplyv má triedenie odpadu na naše životné prostredie. Preto sa nám v špajzi alebo pod drezom hromadí niekoľko vriec alebo nádob na rôzne druhy odpadu, ktoré zaberajú čoraz viac miesta. Našťastie výrobcovia košov už hľadajú spôsoby, ako nielen uľahčiť nakladanie s odpadom, ale aj ako dosiahnuť, aby koše dobre vyzerali, pretože nie vždy máme priestor na ich schovanie.

Kam s odpadkovým košom?

Odpadkový kôš sa tradične umiestňuje pod drez, čo je optimálne riešenie pre malé kuchyne a menšie rodiny. Ak máte doma viac ľudí a triedite odpad, pravdepodobne viete, že tento priestor nestačí. Preto je ideálne mať pod linkou kôš na zmiešaný odpad alebo organický odpad a na zvyšok si vyhradiť miesto v špajzi alebo mimo kuchyne. Ale nebojte sa, moderné koše vyzerajú tak dobre, že je škoda ich aj schovávať. Príkladom sú koše známeho holandského výrobcu Brabantia, ktoré si môžete zamilovať. Skutočne. :-)

Z akých košov si môžete vybrať?

 • pedálové koše s priehradkami na triedenie odpadu
 • integrované odpadkové koše (na montáž na vnútornú stranu dverí skrinky)
 • dotykové koše všetkých veľkostí a farieb
 • stohovateľné koše na odpadky
 • nádoby na kompostovateľný odpad
 • stolové koše

Odpadkové koše

V Kuline ich máme všetky a poskytujeme vám aj extra silné a kompostovateľné vrecia na odpadky.

 

Ak chcete tráviť čas v kuchyni a mať dostatok priestoru na prípravu jedla, potrebujete okolo seba čistý a prehľadný priestor

Kuchynské dosky - štýlové a hygienické

Ako skladovať dosky na krájanie?

Po celý čas by ste mali mať po ruke dosku na krájanie, prinajmenšom dosku na pečivo. V závislosti od štýlu vášho interiéru ich môžete štýlovo oprieť o stenu (najmä ak sa rozhodnete pre drevené dosky na krájanie rôznych veľkostí), kúpiť si súpravu so špeciálnym stojanom alebo ich jednoducho schovať do kuchynskej zásuvky, ale nezabudnite, že potrebujú určitú cirkuláciu vzduchu, aby naozaj dobre vyschli.

Ako čistiť dosky na krájanie?

Jedným z hlavných pravidiel je používať rôzne dosky na krájanie mäsa, chleba a zeleniny. Potrebujete teda aspoň tri. Nech už si vyberiete akýkoľvek materiál a spôsob skladovania, uistite sa, že ich čistíte a používate správnym spôsobom, aby neprenášali baktérie. Drevené dosky na krájanie nikdy nedávajte do umývačky riadu. Vyčistite ich ihneď po použití, utrite ich do sucha a z času na čas ich ošetrite kvapkou oleja.

V Kuline si môžete vybrať z klasických dosiek na krájanie a mnohých funkčných vychytávok. Praktické sú napríklad:

 • dosky na krájanie s drážkami na zachytávanie omrviniek alebo šťavy z mäsa
 • stohovateľné sady viacerých dosiek s farbami a piktogramami na rozlíšenie ich účelu
 • alebo dosky na krájanie so zásuvkami, do ktorých môžete ukladať šupky alebo ich použiť ako plech na pečenie plátkov mäsa!

Bloky a stojany na nože - majte svoje nože bezpečne po ruke!

Čo najčastejšie používate v kuchyni? Nôž! A preto je naozaj vhodné mať nože vždy po ruke, pekne uložené v štýlovom bloku na nože alebo na magnetickom držiaku.

Prečo je vhodné uchováva nože v bloku?

Sú vždy po ruke a zostávajú dlhšie ostré. Vďaka oddelenému uloženiu nožov v bloku sú nože chránené a menej sa otupujú. Nezabúdajte však na pravidelné čistenie bloku. Alternatívou k tradičným dreveným blokom sú moderné bloky zo syntetických štetín, do ktorých môžete nože voľne vložiť a veľmi ľahko ich vyčistiť.

Chlebník - prečo si ho zaobstarať?

Ako skladovať pečivo

Ak nemáte špajzu, pravdepodobne pečivo skladujete na kuchynskej linke, v zásuvke alebo v skrinke. Chlieb sa zvyčajne prináša z obchodu v plastovom alebo papierovom vrecku. Chlieb v plastovom vrecku sa najmä v teplom počasí ľahko zaparí a splesnivie. Na druhej strane, v papierovom vrecku sa rýchlo vysuší a stvrdne. Optimálne by bolo, podľa vzoru našich starých mám, zabaliť chlieb do čistej, suchej utierky a uskladniť ho v chlebníku.

Ktorý zásobník na chlieb je najlepší? Kvalitné chlebníky sú vyrobené z materiálov bezpečných pre potraviny, umožňujú cirkuláciu vzduchu, ľahko sa čistia a udržujú chlieb dlhšie čerstvý. A, samozrejme, dobre vyzerajú, pretože sa stanú doplnkom vašej kuchyne. Niektoré bochníky majú funkčné prvky, napríklad veko, ktoré slúži ako doska na krájanie. Vyberte si taký, ktorý zodpovedá množstvu chleba, ktoré zvyčajne kupujete, a ktorý najlepšie vyhovuje štýlu vašej kuchyne.

 

Držiak na papierové utierky - najlepší priateľ každého kuchára!

Používanie kuchynských papierových utierok je hygienické a pohodlné. Ako vám držiak pomôže? Jednou rukou ľahko odtrhnete toľko listov, koľko potrebujete, a navyše sa vám nebude kotúľať rolka utierok z kuchynskej linky v najmenej vhodnej chvíli. A držiaky vôbec nemusia byť fádne. Vyberte si klasické alebo hravé.

Stojany na papierové utierky

 

Kuchynské organizéry

Aj varešky a obracačky chcú mať svoje miesto. Vždy po ruke, v zásuvke alebo v krabici na pulte. Ak ste pravák, základné náčinie, ako napríklad naberačku, varechu alebo špachtľu, majte napravo od sporáka (buď v kuchynskej zásuvke, alebo v organizéri na náčinie). Kuchynské pomôcky a príslušenstvo, ktoré nepoužívate tak často (lis na cesnak, otvárač na konzervy, paličky na mäso, kliešte atď.), majte vľavo od sporáka

Kuchynské boxy a organizéry

 

Kulina tip

Mnoho ľudí skladuje korenie v zásuvkách alebo v špajzi. To je optimálne na zachovanie vône korenia a byliniek. Ak však varíte často a korenie rýchlo spotrebujete, je lepšie mať ho v blízkosti sporáka. Môžete použiť špeciálny stojan na kuchynskú linku alebo nad pracovnú dosku namontovať stojan na korenie alebo poličku, aby ste ich mali vždy po ruke.

 

Pri usporiadaní kuchynských skriniek a zásuviek sa snažte zoskupiť veci podľa ich účelu, napríklad všetky potreby na pečenie. Takto môžete všetko vytiahnuť naraz.

Ako usporiadať zásuvky v kuchyni?

Používajte drevené alebo plastové bedničky a úložné boxy a nezabudnite na organizéry zásuviek a nastaviteľné drevené priehradky. Organizér na príbory je minimum, bez neho sa naozaj nezaobídete. Menšie predmety a príslušenstvo roztrieďte podľa toho, kedy a kde ich používate.

Ako usporiadať kuchynské skrinky?

Aj tu využite organizéry do skríň, drôtené regály a organizéry na police. Označte nádoby štítkami, aby ste čo najrýchlejšie našli, čo hľadáte. Rôzne šikovné riešenia môžu dokonca zdvojnásobiť priestor na vašich policiach.

Kuchynské organizéry

Ako skladovať hrnce a panvice?

Riad môžete ukladať do skriniek s výsuvnými alebo otočnými modulmi alebo do zásuviek. Môžete tiež nainštalovať závesný stojan na stenu alebo pod skrinky, prípadne stropný stojan na hrnce nad kuchynský ostrov. Medený riad na nich obzvlášť vynikne a je skutočným skvostom v kuchyni.

Ak sa rozhodnete skladovať riad v kuchynských zásuvkách, mali by ste zvážiť kúpu špeciálnych deliacich vložiek, aby ste zabránili poškriabaniu, ktoré by mohlo zničiť nepriľnavý povrch. Môžete tiež použiť drôtené organizéry alebo držiaky na pokrievky, ktoré sa dajú namontovať na vnútornú stranu dvierok.

Kulina tip

Ak máte to šťastie, že máte špajzu, zaobstarajte si organizér, ktorý využíva vnútornú stranu dverí špajzy. Každý priestor sa počíta a tu máte všetko ľahko po ruke!

 

Ako skladovať suché potraviny?

Suché prísady by sa mali skladovať na chladnom, suchom a tmavom mieste, napríklad v špajzi alebo v uzavretých kuchynských skriniach. Odporúčaná doba skladovania suchých potravín sa pohybuje od 4 mesiacov do 1 roka, pričom platí, že čím vyššia teplota, tým kratšia doba skladovania.

Ak je miesto, kde skladujete suché potraviny, tmavé, môžete použiť priehľadné nádoby a poháre. Ich hlavnou výhodou je, že na prvý pohľad vidíte, čo sa v nádobách nachádza, takže veci rýchlejšie nájdete. Vďaka priehľadným nádobám na skladovanie potravín bude aj vnútro vašich kuchynských skriniek alebo chladničky vyzerať upravenejšie.

Ak sa rozhodnete pre keramické alebo iné typy nádob, ktoré nie sú priehľadné, použite etikety. Štítky môžu byť umiestnené na nádobe (v skrinke) alebo na veku (v zásuvke) a opäť môžu slúžiť na dekoratívne účely.

Dózy na potraviny

Nie je box ako box. Nezabudnite, že je dôležité vyberať kvalitné nádoby vyrobené z materiálov bezpečných pre potraviny, ktoré neobsahujú BPA a pri kontakte s potravinami neuvoľňujú žiadne škodlivé látky. Presne také nájdete v ponuke na Kuline.

 

Ako uchovávať hotové jedlá?

Hotové pokrmy je najlepšie skladovať v sklenených alebo plastových nádobách vhodných na použitie v chladničke. Sú bezpečné pre potraviny, majú nepriepustné viečka a najlepšie sa hodia na skladovanie zbykov alebo hotových jedál. Môžete ich kúpiť jednotlivo alebo v praktických súpravách.

Nejlepšie je domáce

Na desiatu do školy alebo obed do práce sú najlepšie obedové a desiatové boxy. Praktické nádoby majú oddelené priehradky a sú dostatočne tesné, takže si do tašky môžete vziať omáčku, jogurt alebo polievku bez obáv.

Krabičky na občerstvenie

 

Ako zariadiť priestor pri dreze? Umývanie riadu ešte nikdy nebolo také... štýlové! Verte tomu alebo nie, príslušenstvo na umývanie riadu vám nielen pomôže umyť si samotný riad, ale pomôže vám aj udržať ho čo najhygienickejšie a elegantne a prakticky usporiadať priestor pri dreze.

Príslušenstvo na umývanie riadu

Medzi príslušenstvom na umývanie riadu, ktoré je k dispozícii na stránke Kulina, nájdete mnoho doplnkov, vďaka ktorým bude váš drez nielen organizovanejší, ale aj hygienickejší. Určite viete, že kuchynské špongie a utierky na riad ukrývajú viac baktérií ako kuchynské kefky, a ak ich držíte v dreze, je to ešte horšie, pretože sa poriadne nevysušia. V Kuline ponúkame rôzne riešenia pre vašu umývaciu zónu, ktoré budú na tieto pomôcky dohliadať a vďaka ktorým bude váš drez aj lepšie vyzerať.

Môžete si vybrať odolné a elegantné kefy na riad so zabudovanými dávkovačmi mydla alebo prísavkami na jednoduché skladovanie, špeciálne stojany a organizéry na kefy na riad, mydlo alebo hubky na riad, ktoré možno umiestniť mimo drezu alebo zavesiť do vnútra, a dávkovače mydla alebo misky na umývanie riadu.

Umývanie riadov

 

Odkvapkávacie podložky

Potrebujete odkvapkávaciu podložku?

Ak žijete sami alebo doma málo varíte, je často zbytočné umývačku riadu spúšťať. Niekoľko kusov riadu môžete ľahko umyť v dreze a odkvapkávač vám pri tom značne pomôže. Väčšina vody odtečie skôr, ako riad dokončíte, a zvyšok sa ľahko vysuší za krátky čas.

Odkvapkávacie podložky

 

Kuchynské textílie pomáhajú udržiavať čistotu, ale ich vzhľad sa často prehliada, hoci sú vždy na očiach. Preto si utierky, zástery a chňapky vyberajte s ohľadom na vzhľad kuchyne. Veľmi praktické sú aj podložky pod hrnce, ktoré zabránia tomu, aby horúce hrnce a panvice zničili pracovné dosky a stoly.

Kuchynský textil