Príprava a podávanie čaju - nákupný poradca

caj

Praktická príručka pre každého milovníka dobrého čaju

Ste milovníkom čaju, ktorý si rád posedí pri dobrej knihe a šálke horúceho obľúbeného nápoja? Máte radi svoj "čas na čaj" a príprava čaju je vaším súkromným, posvätným rituálom? Alebo hľadáte darček pre skutočného znalca čaju? Prečítajte si nášho sprievodcu prípravou a podávaním čaju. Zistite, ako uvariť dokonalú šálku čaju a ako ho pripraviť ako čajový expert. Vyberte si zo širokej ponuky rýchlovarných kanvíc známych značiek, štýlových šálok a hrnčekov, designových konvičiek a praktických sítiek na čaj. Vychutnajte si svoj čajový rituál alebo prekvapte svojich hostí aromatickým zážitkom vďaka praktickým a krásnym čajovým doplnkom od spoločnosti Kulina.

Čo nájdete v tejto príručke?

1/ Ako variť vodu. Nie je to také jednoduché!
2/ Druhy čaju a ich výber
3/ Ako vybrať ideálnu kanvicu
4/ Krása prípravy čaju a ako si ho vychutnať
5/ Čaj pre jedného. Ako pripraviť dokonalú šálku čaju len pre vás?
6/ Šálka alebo hrnček? To je otázka!
7/ Umenie servírovania čaju
8/ Ako udržať čaj dlhšie teplý
9/ Čaj so sebou
10/ Čajové vychytávky pre tých, ktorí neberú svoju šálku čaju príliš vážne

 

Aká je správna teplota vody pre váš obľúbený druh čaju? Aká je najlepšia kanvica pre vaše potreby?

Zapnete kanvicu a dáte variť vodu. O čo ide? Aj keď sa to zdá jednoduché, ak ste čajový gurmán, príprava čaju má svoje vlastné pravidlá. 

Po prvé - varte len toľko vody, koľko potrebujete. Nejde len o úsporu energie a peňazí. Na dosiahnutie čo najlepšej chuti čaju musí byť voda okysličená. Obsah kyslíka sa znižuje, ak sa voda varí viac ako raz. Voda, ktorá sa opakovane varí, môže tiež absorbovať rôzne pachy z okolitého vzduchu.

Akú vodu pre prípravu čaju použiť?

Voda ako voda? Omyl. Kanvicu vždy naplňte studenou vodou. Voda priamo z kohútika bude stačiť, ale ak použijete filtrovanú vodu, budete mať z čaju úplne iný zážitok. Rozdiely sú nepatrné a pocítite ich len vtedy, ak pijete jemný čaj bez cukru, citrónu a mlieka. Lepšia voda zaručí, že dobrý čaj bude chutiť ešte lepšie. Na druhej strane, zlá voda môže spôsobiť, že aj veľmi dobrý čaj bude mať kyslú chuť. Voda na čaj by mala mať neutrálne pH a mala by byť čerstvo prevarená. Ideálne by to mala byť... čerstvá voda z horského potoka, ale držme sa pri zemi, a ak nemáte horský potok priamo za oknami, postačí vám filtrovaná voda z vodovodu.

Akú teplotu by mala mať voda na čaj?

Ideálna teplota na lúhovanie určitého druhu čaju je dôležitá pre jeho výslednú chuť. Teplota vody pre čierny čaj by mala byť 90 až 98 °C a pre zelený čaj približne 80 °C. Pre biely čaj je to 70 až 90 °C, pre oolong približne 90 °C a rooibos potrebuje 100 °C.
Tieto teploty si nemusíte pamätať, stačí si prečítať pokyny na obale, ale ako zistíme, či je teplota vody správna? Jedným zo spôsobov je priviesť vodu do varu a potom počkať... Ak chcete, aby voda vychladla na 90 °C, počkajte 2 minúty, ak chcete, aby sa zelený čaj lúhoval pri teplote približne 80 °C, počkajte 4 minúty. Ale kto má čas čakať, že?

Najjednoduchší spôsob, ako uvariť vodu na správnu teplotu, je kúpiť si kanvicu s reguláciou teploty. (tieto typy kanvíc ponúkajú značky ako Smeg alebo KitchenAid). Je na vás, aby ste sa rozhodli, či ju potrebujete alebo nie. Ak pijete hlavne čierny čaj, pravdepodobne ho nepotrebujete. Nastavenie teploty určite uvítate, ak pijete zelené alebo biele čaje, bylinkové nálevy alebo máte malé deti, ktorým pripravujete fľaše s mliekom.

Pri výbere kanvice do kuchyne sa musíte rozhodnúť, aký objem je pre vás a vašu rodinu najlepší, aký štýl sa do vašej kuchyne najlepšie hodí a aký materiál preferujete.

 

Aké sú hlavné druhy čaju a kedy sa pijú?

Hlavné druhy čaju sú: čierny čaj, zelený čaj, biely čaj a čaj Oolong. Najrozšírenejší je samozrejme čierny čaj, ale v poslednom čase sa čoraz viac presadzuje aj zelený čaj. Kedy si dať čaj? Čaj má priaznivé účinky na telo a myseľ, preto sa riaďte svojimi potrebami.

Ak máte ráno alebo po jedle nižšiu hladinu energie a chcete ju zvýšiť, vypite čaj 15 až 20 minút po jedle. Čaj obsahuje nielen kofeín, ale má aj pozitívny vplyv na tráviaci systém. Ak sa teda potrebujete upokojiť alebo máte problémy so spánkom, nemali by ste piť čaj popoludní a večer. Namiesto toho by ste si mali dať harmančekový alebo iný druh bylinkového čaju.

Množstvo kofeínu v čaji samozrejme závisí aj od druhu čaju a dĺžky jeho lúhovania. Napríklad English breakfast má viac kofeínu ako Earl Grey, čo je spôsobené druhom použitých čajových lístkov. A čo sa týka čajových lístkov...

Je sypaný čaj lepší než čajové vrecúška?

Rozhodne áno! Čajové vrecúška a sypaný čaj sú ako fast food a fine dining. Čajové vrecúška vo väčšine prípadov obsahujú čajový prach, zatiaľ čo sypaný čaj sa vyrába z celých listov. Malé kúsky čaju, ako sú prach a triesloviny (na škatuli si môžete prečítať prach a triesloviny), uľahčujú odparovanie esenciálnych olejov, ktoré sú zodpovedné za chuť a vôňu čaju. Ak si teda chcete vychutnať skutočnú chuť čaju, je vždy lepšie lúhovať celé lístky.

Nižšia kvalita čaju z čajových vrecúšok je spôsobená aj tým, že nálev je obmedzený veľkosťou čajového vrecúška. Aj keď vložíte celolistový čaj do malého čajového vrecúška, nebude môcť uvoľniť svoju arómu a výrobcovia čaju už mnoho desaťročí prispôsobujú čaj (jeho štruktúru) veľkosti čajového vrecúška, čo je chyba, pretože ak vložíte kvalitný sypaný čaj do väčšieho čajového vrecúška - napr. v tvare pyramídy, získate oveľa lepšiu chuť. Ak teda stále dávate prednosť o niečo praktickejším čajom vo vrecúškach, vyberte si čaje v pyramídach alebo v priestranných vreckách. 

Samozrejme, čaj môžete prispôsobiť nielen dennej dobe, ale aj ročnému obdobiu alebo počasiu. Doprajte si ľadový čaj, keď je vonku horúco, alebo zimný korenený čaj počas zimného a vianočného obdobia.

Kulina tip

Ak hľadáte príjemnú zmes kvalitných čajových lístkov, pozrite si našu ponuku sypaných čiernych, zelených, bielych a ovocných čajov - VYBERTE SI SYPANÝ ČAJ.
Ak hľadáte skvelú chuť, ale bez toho, aby ste museli absolvovať celý proces lúhovania sypaného čaju, vyberte si čaj v pyramídových vreckách - VYBERTE SI ČAJ V PYRAMIDOVÝCH VRECKÁCH.

 

Ak ste znalec čaju alebo si chcete pripraviť sypaný čaj ako v čajovni, hľadajte tradičnú kanvicu. Vďaka tomu sa podávanie čaju stane krásnym rituálom. Čajové kanvice sú zvyčajne už vybavené sitkami na čaj, takže čaj môžete lúhovať priamo v kanvici a podávať ho priamo na stôl. Vyberte si kanvicu tak, aby jej veľkosť zodpovedala objemu, ktorý zvyčajne pijete a štýlu vášho interiéru.

Výber čajovej kanvice

Môžete si vybrať z keramickýchporcelánových, kameninových, liatinových alebo sklenené čajníky rôznych tvarov a farieb. Čínske čajové kanvice sa považujú za najtradičnejšie a zvyčajne sa používajú pri japonských a anglických čajových rituáloch. Niektoré čajníky majú pokrievky v tvare podšálok na sitká. Niektoré sa dajú postaviť na sporák, aby čaj vydržal dlhšie horúci a niektoré sa dodávajú s vhodným ohrievačom alebo viečkom na udržiavanie teploty čaju.

Pred varením nezabudnite kanvicu ohriať trochou horúcej vody, aby ste predišli teplotnému šoku. Čaj nelúhujte príliš dlho. Optimálny čas lúhovania je 3 - 4 minúty, ale tento čas sa môže pri rôznych odrodách a zmesiach líšiť, preto si vždy prečítajte odporúčania na obale čaju. Ak budete čaj lúhovať príliš dlho, do šálky sa uvoľní viac trieslovín, čo môže spôsobiť, že čaj bude horký. Platí to najmä pre čierny čaj.

 

Pozorovanie, ako sa čajový nálev stáva zlatistým, tmavším a intenzívnejším sekundu po sekunde, je veľmi upokojujúci a relaxačný zážitok. Práve na to sú obľúbené sklenené čajníky. Či už praktizujete mindfulness (vnímanie prítomného okamihu), alebo jednoducho milujete pozorovanie čaju, ktorý uvoľňuje svoju vôňu, čajníky z číreho skla, vám umožnia vychutnať si rituál čaju už na prvý pohľad. Sú samozrejme ideálne pre tzv. kvitnúce čaje, ktoré sa z čajového "púčiku" vyvinú do "kvetu" a ponúkajú skutočnú šou...

Výber sklenenej čajovej kanvice

Jednou zo značiek, ktorá sa špecializuje na sklenené čajníky, je Viva Scandinavia. Táto značka zameraná na čaj bola založená v Dánsku v roku 2010 a ponúka krásne navrhnuté čajové doplnky pre všetkých milovníkov čaju. Jej poslaním je inšpirovať svet, aby sa uvoľnil, spomalil a vychutnal si dokonalý zážitok z čaju pri každej šálke.

 

Niekedy nepotrebujete celý veľký hrniec horúceho čaju. Niekedy sa jednoducho chcete schúliť pod deku so šálkou čaju. Len tak, osamote. Musíte sa vzdať rituálu varenia dokonalého čaju len preto, že ste tam jediný, kto ho oslavuje! Samozrejme, že nie.

Možno budete namietať, že čaj môžete predsa len naliať do jednej šálky pomocou čajníka, ale ak si chcete vychutnať sypaný čaj, budete potrebovať niečo navyše.

 

V Kuline máme tri dokonalé čajové riešenia pre jedného!

 • Malý (max. 500 ml) čajník pre jednu osobu - Odborníci na čaj tvrdia, že je to jediný správny spôsob prípravy čaju, takže sa nemusíte obávať, že budete vyzerať snobsky. Takto by to urobila každá kráľovná, no nie! :-)
 • Sitko na čaj - Sitko, ktoré možno použiť buď s hrnčekom, alebo so šálkou (v závislosti od jeho veľkosti a tvaru), je jednoduchým a veľmi praktickým riešením pre sypaný čaj. Vyberte si sitká na čaj z nehrdzavejúcej ocele alebo silikónu, s jednoduchými alebo nečakanými tvarmi a vzormi.
 • Hrnček s infuzérom - Hrnček, ktorého súčasťou je aj tzv. naparovač, je ďalším riešením pre milovníkov skvelého čaju. Tieto typy hrnčekov sa dodávajú aj s viečkami, ktoré pomáhajú pri lúhovaní, ale môžu slúžiť aj ako podšálky pre sitko, keď je čaj hotový. Rovnako ako čajníky, aj hrnčeky so sitkom sa môžu používať nielen na čaj, ale aj na bylinkové nálevy..

 

Keď je čaj uvarený, môžete ho podávať a tu prichádza ďalšia otázka - máte si vybrať šálku alebo hrnček? Hoci čajoví snobi by sa na keramický hrnček ani nepozreli, je to len na vás. Je to váš čaj a môžete si ho dať, ako chcete. Ak však chcete podávať čaj pri špeciálnych príležitostiach, môžete si zaobstarať pekný set elegantných moderných alebo klasických šálok.

Šálky a podšálky

Šálky majú rôzne tvary a veľkosti (v závislosti od krajiny a výrobcu), ale možno povedať, že štandardná šálka má objem približne 160 ml - 250 ml. Keď hovoríme o klasických šálkach, zvyčajne si predstavíme šálku v tvare misky s úzkym dnom a širším vrchom, ale moderné značky ponúkajú rôzne tvary, aby uspokojili potreby a vkus všetkých zákazníkov - či už ste fanúšikom minimalizmu, tradičného japonského čajového rituálu alebo škandinávskeho štýlu. Šálky sa zvyčajne dodávajú s podšálkami, ktoré chránia dosku stola a dodávajú popoludňajšiemu čaju eleganciu.

Vyberte si šálku

 

Hrnčeky

Hrnčeky sú síce menej elegantné, ale oproti štandardným šálkam majú svoje výhody:

 • k dispozícii v rôznych veľkostiach a tvaroch, aby sa ľahko prispôsobili vašim osobným preferenciám a dokonale padli do ruky
 • môžete mať sadu hrnčekov v rovnakej farbe alebo zvoliť rôzne farby pre každého člena rodiny a vytvoriť tak veselé, moderné prestieranie.
 • hrnčeky sú menej formálne a môžu sa používať stále
 • hrnčeky sú oveľa univerzálnejšie - môžete ich použiť na čaj, kávu, vodu, kakao, horúcu čokoládu, varené víno a mnoho ďalších nápojov
 • šálky sú často stohovateľné a v skrinkách zaberajú menej miesta ako šálky a podšálky
 • Hrnčeky sú často zdobené sezónnymi motívmi, modernými potlačami alebo napríklad ikonickými postavičkami Mumínkov, takže ich môžete priniesť ako darček takmer na akúkoľvek príležitosť
 • a v neposlednom rade... Hrnčekov v kuchyni nie je nikdy dosť, však?

Vyberte si hrnček

 

Takže čaj je pripravený. Pripravili ste si ho do čajníku, máte peknú šálku alebo štýlový hrnček. Čo ešte potrebujete?

Ďalším nevyhnutným vybavením pri podávaní čaju je kanvička na mlieko a cukornička - najlepšie v sade. Kvapka mlieka je potrebná napríklad na zjemnenie silného čaju English Breakfast a kanvičku na mlieko môžete použiť aj pri podávaní kávy. Nádoby na cukor a smotanu sú k dispozícii aj v moderných verziách - z nehrdzavejúcej ocele, číreho skla alebo rustikálne vyzerajúcej kameniny.

A čo by ste robili s cukrom alebo mliekom, keby ste nemali čajovú lyžičku? Mimochodom... Vedeli ste, že čaj by ste mali miešať dopredu a dozadu a nikdy nie krúživým pohybom? Presne tak, pravdepodobne ste to celý život robili zle. ;-)

 

Tip od kráľovnej

"Popíjajte zo šálky, nikdy nesrkajte a preboha, nikdy nenechávajte lyžičku v šálke!"

 

Termosky udržia čaj horúci celé hodiny vďaka izolačným vlastnostiam, dvojitým stenám a dômyselnému uzatváraniu. Sú obľúbené aj u tých, ktorí pracujú z domu, pretože umožňujú vychutnávať si čaj celé hodiny bez toho, aby ste museli neustále chodiť do kuchyne. Nie je prekvapením, že značky špecializujúce sa na vákuové kanvice pochádzajú väčšinou zo Škandinávie. Ich dizajnéri vedia, aké dôležité je mať vždy po ruke šálku horúceho čaju a vedia tiež, ako vytvoriť dizajn, ktorý vášmu interiéru dodá tú správnu "hygge" atmosféru.

Vyberte si termosku

Aká je najlepšia teplota pri pití čaju?

Odborníci na čaj tvrdia, že kľúčom k najlepšej chuti nápoja je nechať ho 6 minút odstáť. Prečo 6 minút a nie napríklad 10? Keď necháte čaj chvíľu odpočívať (podobne ako ste nechali odpočívať steak pred jeho krájaním), necháte ho vychladnúť na 60 °C, čo je pravdepodobne optimálna teplota, pri ktorej sa rozvíja chuť. Ak však necháte čaj odstáť napríklad desať minút, tento bod premeškáte a ak teplota klesne pod 45 °C, čaj nebude chutiť tak, ako by mal. Preto je dôležité nenechať čaj príliš vychladnúť

 

Ak ste skutočným milovníkom čaju, určite si radi vezmete svoj obľúbený nápoj so sebou, keď ste na cestách alebo idete do práce. Najmä keď je jesenné alebo zimné ráno a vy ste uviazli v zápche, horúci nápoj vám príde vhod. Štýlový termohrnček je doplnok, ktorý si môžete vziať kamkoľvek, či už idete do práce, na piknik alebo na horskú túru.

Vyberte si termohrnček

Podľa čoho si mám vybrať termohrnček?

 • uistite sa, že dobre tesní. Nechcete predsa, aby sa vám čaj alebo káva rozliali po všetkých veciach v taške alebo batohu?
 • zaujímajte sa o jeho izolačné vlastnosti - je vyrobený z nehrdzavejúcej ocele alebo je dvojstenný? Ako dlho udrží čaj horúci a studenú vodu studenú
 • premýšľajte o tom, aký typ otvorenia je pre vás najlepší. Dávate prednosť odskrutkovaniu alebo len odcvaknutiu? Možnosť ovládať pohár jednou rukou môže byť praktická, ak šoférujete alebo idete pešo
 • Zohľadnite, ako budete hrnček prenášať. Budete ho držať v ruke, budete ho mať v taške, alebo si ho radšej pripevníte na batoh pomocou praktického pútka?
 • V neposlednom rade si vyberte hrnček podľa štýlu, napr. či má farbu, ktorá sa hodí k vášmu saku alebo taške. Áno, je to dôležité, pretože kvalitný termohrnček vám bude robiť spoločnosť pravdepodobne celé roky!

 

Ak sa radi obklopujete hravými pomôckami alebo hľadáte malý darček pre milovníka čaju, poteší vás široký výber čajových pomôcok a príslušenstva. Nájdete tu zábavné a štýlové sitká na čaj, ohrievače na čaj, boxy na uskladnenie čaju a presýpacie hodiny, ktoré vám umožnia odmerať čaj na "zrnko presne". Tieto pomôcky na výrobu čaju budú tiež skvelým darčekom, najmä ak ich skombinujete s jedným z prémiových čajových zmesí z našej ponuky.

Zobraziť čajové doplnky